Choď na obsah Choď na menu
 


 • Stolný tenis

  arabsky - كرة الطاولة

           anglicky - table tennis

                    čínsky   - Obrázok

                             fínsky    - pöytätennis

                                      grécky  - πινγκ-πονγκ

                                              hebrejsky - טניס שולחן

                                                        japonsky - 卓球

                                                                 nemecky - tischtennis

                                                                          maďarsky - asztalitenisz

                                                                                   portugalsky - tênis de mesa

                                                                                            rusky           - настольный теннис

                                                                                                     turecky         - bóng bàn

   

 • V roku 1929 sa stolnotenisovým Majstrom sveta stal Fred Perry (Anglicko). Neskôr sa dal na tenis a dokonca v rokoch 1934, 1935 a 1936 vyhral Wimbledon.

Obrázok  

 

 • Československo získalo zásluhou družstva mužov na MS 1932 v Prahe prvý titul majstrov sveta v stolnom tenise a v amatérskom československom športe vôbec.

   

 • Medzi prihláseným rekordným počtom 128 mužov na Majstrovstvách sveta 1932 v Prahe bol aj český komik Vlasta Burian, ktorý bol známy aj ako veľký športovec (brankár futbalovej Sparty). Prehral síce s výborným Angličanom Jonesom, no uhral na neho set! 

Obrázok

 

 • Marie Kettnerová sa ako prvá československá športovkyňa 16. februára 1937 objavila pred televíznymi kamerami, keď na prianie Angličanov zohrala v Londýnskom Alexander Palace s Američankou Ruth Hughes Aaronsovou exhibičné stretnutie.

 

 • Finále súťaže družstiev mužov skončilo na majstrovstvách sveta 1937 v Rakúskom Bádene medzi Maďarskom a USA neobvyklím pomerom 5,5:3,5 pre Američanov, lebo zápas McClura so Soósom bol po hodinovom pinkaní prerušený a vyhlásený za nerozhodný.

 

 • Jediný krát za existencie Československa sa v roku 1938 neuskutočnili Majstrovstvá ČSR jednotlivcov keďže nikto neprejavil o usporiadanie záujem.

 

 • Ann Haydon - Jonesová (Anglicko), hráčka ktorá sa na MS 1957 dostala do všetkých troch finále (zmiešanú štvorhru hrala s I. Andreadisom) a všetky prehrala až v piatom sete, sa neskôr začala venovať tenisu. Počnúc rokom 1960 sa držala 12 sezón v rebríčku TOP 10 tenistiek sveta a v roku 1969 dokonca vyhrala Wimbledon.

 Obrázok

 

 • Na Majstrovstvách sveta v Prahe 1936 bojovali proti sebe Alojzy "Alex" Ehrlich (Poľsko) a Farkas Paneth (Rumunsko) o jediný bod 2 hodiny a 12 minút!!! Loptička vtedy preletela približne 10 000 krát cez sieť. Z tohto dôvodu bolo potrebné docieliť, aby bolo trvanie hry ohraničené. Preto sa v roku 1937 zaviedlo pravidlo, že dĺžka jedného setu bude ohraničená na 20 minút.

Obrázok       Obrázok

 Alojzy Ehrich                      Farkas Paneth

 • Na tých istých Majstrovstvách hrali proti sebe Haguenauer (Francúzsko) a Marin-Goldberger (Rumunsko) a po 7,5 hodinách zápasu mali stav 5:3 v piatom sete. Až hod mince rozhodol o víťazovi, pretože obidvaja boli po 7,5 hodinách totálne vyčerpaní.

 

 • Najdlhšie trvajúce stretnutie družstiev sa odohralo taktiež v Prahe 1936. Finále Swaythling Cup-u medzi družstvami Rakúska a Rumunska začalo v nedeľu 15. marca o 11.00 hod. a skončilo v stredu 18. marca.

 Obrázok 

družstvo Rakúska

(štvrtý zľava mladý R. Bergmann - Majster sveta 1937, 1939, 1948, 1950)

 

 • Ladislav Štípek zoznámil Bohumil Váňu so sestrou svojej priateľky a neskoršej manželky Márie Mášovej - Vierou, s ktorou sa Váňa druhý raz oženil. Tým sa zo Štípka a Váňu stali príbuzní - švagrovia.

 

 • Prvý stolný tenista, ktorý dostal titul Majstra športu v stolnom tenise bol v roku 1953 Ivan Andreadis.

 Obrázok

 

 • Vláda Československej republiky udelila 27. februára 1957 čestný titul Zaslúžilý majster športu 28 vynikajúcim československým športovcom, medzi ktorými bol jediný a prvý stolný tenista u nás - Bohumil Váňa (držiteľ 13 zlatých a ďalších 17 medailí z Majstrovstiev sveta).

 Obrázok

 

 • Najviac titulov Majstra sveta  získal Maďar Viktor Barna (1911 - 1972) - spolu 22. Päťkrát bol majstrom sveta vo dvojhre, desaťkrát vo štvorhre a sedemkrát bol členom víťazného maďarského družstva. Celkovo na Majstrovstvách sveta získal 40 medailí. V rodnej vlasti bol vyhlásený ako najúspešnejší športovec Maďarska 20. storočia.

 Obrázok

 

 • Angelica Rozeanu - Adelstein (Rumunsko) získala titul Majsterky sveta v dvojhre šesť krát v rade (1950 - 1955) a bola poslednou neázijskou hráčkou, ktorá po dnes získala titul na Majstrovstvách sveta.

 Obrázok

 

 • Rong Guotuan (Čína) získal v roku 1959 titul Majstra sveta v dvojhre a stal sa vôbec prvým športovým čínskym Majstrom sveta.

  Obrázok  

   

 • Topspinový úder po prvý raz v účinnej podobe predstavil v roku 1961 na Medzinárodných majstrovstvách ČSSR v Prahe 17-ročný maďarský reprezentant Péter Rózsás. S týmto novým rotovaným úderom spôsobil priam pohromu, keď zdolal našich reprezentantov Vyhnanovského 3:1, Kopidlanského 3:1, Andreadisa 3:2 a Staneka 3:0. Prehral až vo finále s Berczikom 1:3.

 Obrázok

 

 • 170 výmen za minútu zahrali 28. februára 1986 na Medzinárodných majstrovstvách Británie v Newcastli Allan Cooke a Desmond Dougles (obaja V. Británia). To sú 3 výmeny za 1 sekundu. Tento výkon bol prekonaný 7. februára 1993 vo Veľkej Británii Jackie Bellingerovou a Lisou Lomasovou, ktoré so 173 výmenami držia doterajší rekord.

 Obrázok              Obrázok             Obrázok

Allan Cooke          Desmond Douglas          Lisa Lomas

 

 • Prvým víťazom Majstrovstiev SR mužov vo dvojhre po 2. svetovej vojne sa stal František Tokár. (ŠK Bratislava). Počas kariéry sa stal 16-násobným majstrom Slovenska v súťažiach jednotlivcov (v rokoch 1952 - 1956 a 1959 - 1966 sa majstrovstvá Slovenska mužov a žien nekonali).

  

 • Lopta zahraná tvrdým úderom môže nabrať rýchlosť až 180 km/hod. Pritom kontakt medzi loptou a poťahom trvá iba jednu tisícinu sekundy a preto je miera deformácie lopty až 20%!

 

 • Pri optimálne zahranom topspine má loptička takú rotáciu, že sa otočí okolo svojej osi až 50 krát za sekundu. Po prepočítaní to znamená frekvenciu 3000 otáčok za minútu.

   

 • Poháre a trofeje pre víťazov Majstrovstiev sveta a Svetového pohára:

  Obrázok  

  Swaythling Cup - pre víťazné mužské družstvo. Pohár darovala v rou 1926 barónka Swaythlingová, matka Ivora Montagu.

   Obrázok

  Corbillon Cup - pre víťazné ženské družstvo. Pohár daroval v roku 1933 Marcel Corbillon (prezident francúzskej stolnotenisovej federácie). Pôvodný pohár sa stratil počas II. svetovej vojny, vyhralo ho družstvo Nemecka v roku 1939 v Káhire. Presná kópia bola vyrobená v roku 1949.

  Obrázok  

  St. Bride Vase - pre víťaza mužskej dvojhry. Pohár daroval v roku 1929 C. Corti Woodcock (člen exkluzívneho londýnskeho stolnotenisového klubu - St. Bride).

  Obrázok  

  Geist Prize - pre víťazku ženskej dvojhry. Pohár daroval Dr. Gaspar Geist (prezident maďarskej stolnotenisovej federácie) v roku 1931.

   Obrázok

  Iran Cup - pre víťazov mužskej štvorhry. Pohár daroval v roku 1947 Iránsky šach.

   Obrázok

  W. J. Pope Trophy - pre víťazky ženskej štvorhry. Trofej daroval v roku 1948 Angličan W. J. Pope, neskorší čestný generálny sekretár ITTF.

   Obrázok

  Heydusek Cup - pre víťazov zmiešanej štvorhry. Pohár daroval v roku 1948 Zdeněk Heydušek (sekretár československej stolnotenisovej asociácie).

   Obrázok

  World Cup - pre víťaza Svetového pohára. Pohár je udeľovaný od roku 1980.

   Obrázok

  Egypt Cup - pre usporiadateľa nasledujúcich MS. Pohár daroval v roku 1939 Egyptský kráľ Farouk.

  Obrázok